Jak se narodila Potrefená husa

Jak se narodila Potrefená husa 

9.9.1999 jsme po roce příprav slavnostně otevřeli vůbec první restauraci jménem Potrefená Husa v České republice, a to v Praze, na Vinohradské ulici č. 104. Co tomuto suchému konstatování předcházelo?

Činžovní dům, ve kterém je Potrefená husa na Vinohradech situována, má bohatou gastronomickou historii. Postaven byl roku 1905, celé přízemí bylo tehdy vyplněno nejrůznějšími krámky drobných živnostníků s nejrůznějších zaměřením. Kolem roku 1925 byly jednotlivé krámky sloučeny a vzniknul zde "Hostinec Ke Kolínu", protože Vinohradská třída (tehdy Fochova) tenkrát představovala hlavní „výpadovku“ z Prahy směrem na Kolín. V roce 1967 tehdejší státní podnik Restaurace a Jídelny rekonstruoval celé přízemí domu a provozovnu přejmenoval na Restauraci Babeta. Dlouhá léta se zde pak vařila po celé Praze vyhlášená čínská kuchyně. Avšak poté, co začátkem devadesátých let 20. století začaly v Praze vznikat opravdové čínské restaurace a bistra, poptávka po téhle vyhlášené „české číně“ začala strmě klesat. Bylo proto zapotřebí rozhodnout se, co dál.

Po velkých úvahách jakým směrem se ubírat jsme se rozhodli pro projekt zcela nový a docela překvapivý. Byl to projekt kosmopolitní restaurace pro dobře situovanou vrstvu zákazníků, kteří přes den tvrdě pracují, po práci „hodí kravatu na rameno“, a chtějí se dobře napít, najíst a bavit. Shodou okolností se v té samé době rozhlíželi po Praze zástupci anglické společnosti Baas (někdejší vlastníci Pivovaru Staropramen), s cílem vybudovat zde řetězec pivních restaurací s nejvyšší možnou kulturou pití piva. A kruh se uzavřel...

6. června 2002 jsme otevřeli blízko Vítězného nám. (známý "kulaťák") další pražskou provozovnu konceptu Potrefená Husa, a to přesněji na rohu  ulic Terronská a Verdunská, v Praze 6 - Dejvicích, rezidenční čtvrti velmi podobné Královským Vinohradům. Opět to bylo na tradičním místě, které po dlouhá léta opanovala Restaurace Orlík, který však rovněž v průběhu devadesátých let ztratil svoje kouzlo a musela přijít také zásadní změna – rekonstrukce prostor a otevření Potrefené Husy Dejvice.

Protože jsme přesvědčeni, že k mixu opravdu dobré restaurace patří mimo špičkové gastronomie a designu interiéru i lokalita, tak právě lokalitě pro naše "třetí dítě" jsme věnovali opravdu velkou pozornost.

Po dlouhém pátrání, nadějích, zklamáních a nekončících jednáních v lokalitě Pankrác – jedné z nejdynamičtěji se rozvíjejících pražských čtvrtí - jsme po téměř přesně deseti letech od otevření první "husy" otevřeli naší v pořadí třetí Potrefenou husu, a to v prestižní lokalitě obchodních a administrativních center přímo nad stanicí metra Pankrác. Na místě bývalého autobusového nádraží, naproti dlouholeté pankrácké tržnice, kterou vystřídalo nákupní centrum Arkády, byla postavena budova OC Gemini.

V jejím přízemí jsme pro Vás na konci srpna 2009 otevřeli zbrusu novou Potrefenou Husu Pankrác, která po svém raketovém startu získala od občanů Prahy 4 titul Nejlepší restaurace v Praze 4. Je to pro nás velká pocta a důkaz, že svou práci děláme odpovědně.